Pledges to Scotland’s Play Charter

page 1

page 2

 

Play Scotland welcomes Pledges to Scotland’s Play Charter from (in organisation alphabetical order):

Name   Organisation
June Savage 101st City of Edinburgh Brownies, Edinburgh
Cheryl Friel 3 Bears Nursery, Cambuslang, South Lanarkshire
Kirsty  O’Neil 3D Drumchapel, Glasgow
Karen Carlton 4 Bears Nursery, Cambuslang, South Lanarkshire
Arlene Dickson A B Childminding, Aberdeenshire
Kane Leizabel Abbey Early Years Centre, North Ayrshire
Meg  Daly Abbey Mill Childcare, Paisley, Renfrewshire
Morag Scott Aberdeen City Council
Soozy Lai Aberdeen Play Forum    
Karen Shepherd Aberdeen Play Forum    
Caroline  Hay-Crawford Aberdeenshire Council
Michele Kirk Aberlady OOSC, East Lothian
Nicola Creighton Aberlour Childcare Trust, Stirling
Mel  Aghanya Access Parkour Ltd, Edinburgh
Ashleigh  Anderson ACE Place Nursery and OSC, South Lanarkshire
Elizabeth May Action for Sick Children Scotland
Tracey Gibson Adelaides Nursery, Glasgow
Simon Cawthorne Adoption UK 
Fiona Aitken Adoption UK, Scotland
Marie Scroggie After School Care, Perth
Kim Twenion Allsorts Dornoch, Highlands
Siobhan McConville Almond Park Nursery, East Lothian
Claire Gordon Alyth OOSC, Perth
Fiona Robb Angus Alive, Angus 
Jane Norrie Angus Alive, Angus 
Jacqueline Crichton Angus Council
Sarah Cameron Ankerville Baby Unit,  Highland 
Fiona MacRae Ankerville House Nursery, Highland
Laura  Cook Ankerville, Alness, Highland
Shazia Malik ANSAR, Glasgow
Caroline Peffers Antonine Primary School, Glasgow
April Lawrence Aprils Angels, North Lanarkshire
Bobby  Lee Architectural & Urban Designers, Glasgow
Leanne Imrie Argyle Bridge Children’s Nursery, East Lothian
Holly  Anderson Argyll & Bute Council
Janet Maxwell Argyll College, Isle of Bute
Joanna Wilson Ark Out of School Care, South Lanarkshire
Heidi Macfarlane Arran High School, North Ayrshire
Connie  Bennett ASH Scotland
Gwen McLaren Auchenairn After School Club, Lanarkshire
Gwen McLaren Auchinairn Afterschool Care & Forest School, Glasgow
Audrey Wright Awright Childminding, West Lothian
Anne-Marie Gillies Ayrshire College
Elaine Kidd Ayrshire College
Becky Robertson Babysign, Shetland
Gillian Spalding Balloch Village Trust, West Dunbartonshire
Loretta McNeil Balornock Primary School, Glasgow
Jacqueline Ross   Bankhead After School Care Service, Glasgow
Anthony O’Malley Barlanark Out of School Care, Glasgow
Sunil Lal Barnardo’s APNA Project, Glasgow
Hannah Meason Barnardo’s Scotland
Martin Crewe Barnardo’s Scotland
Julie Smith Battlefield Primary ASC Association (BPASCA), Glasgow
Julie  Smith Battlefield Primary ASC, Glasgow
Julie  Smith Battlefield Primary ASC, Glasgow
Debbie McCulloch Beatlie School, West Lothian
Caroll Evans Bervie Youth Project, Aberdeenshire
James Maynard Big Daisy Childcare, East Lothian
Emma Brown Biggar Primary School Nursery Class, Scottish Borders
Liam O’Conner Black Lion Games, Edinburgh
Ailsa Forster BNG Training, Edinburgh
Laura Henderson Bonding with Baby, Aberdeen
Helen  Duncanson Bonyrigg ASC, West Lothian
Natasha Madigan Bord na Gaidhlig
Fay NicDhiarmaid Bòrd na Gàidhlig
Mary Morrison Bord ne Gaidhlig
Lorna Jack Bridge of Allan OOSC, Stirling
Denise McGinley Bridge of Weir Childcare, Renfrewshire
    Bright Starts Nursery, Dunfermline, Fife
Beverley Anderson Broomhill OOSC, Edinburgh
Nathan MacGillivray Broxburn Family Centre, West Lothian
Nicola  Polson Bruce Family Centre, Shetland
Kerry  Knight Burnbrae Primary School, Midlothian
Kath  Gullen Burnfoot Community School, Scottish Borders
Kathyrn Paisley Busby Primary School, East Renfrewshire
Lynsey Ettles Busy Bairns Childminder, Highlands
Arwin Yuill Busy Bees Nursery, Fife
Angela Friel C.O.J.A.C. Caring Operations Joint Action Council, Glasgow
    Cairnsmoir Connections, Scotland
Nicola Docherty Caldercuilt Primary School & Nursery, Glasgow
Kirsty Glass Calderside Nursery Centre, South Lanarkshire
Joanna Courtney Call Scotland
Judith Jamieson Camperdown Nursery, Camperdown Primary School, Dundee
Ashley Brown Camperdown Nursery, East Lothian
Clare Jamieson Canongate Youth, Edinburgh
Hannah Moore Canongate Youth, Edinburgh
Pamela Waddell Cardonald Primary School, Glasgow
Susan Palmer Carli’s Kindergarten,  Renfrewshire
Carrie Hill Carrie Hill Childcare Services, Fife
Karen Merrilees Castlepark Primary School, North Ayrshire
Jennifer Kerr Castleton Primary School, Glasgow
Jennifer Macleod Chaonory Beaver Scouts, Highland
Alison Ringrose CHAS, West Dunbarton
Katrina Dobbie Child Central Training Ltd
Michelle Goodwin Childcare First – Hillview Nursery, Renfrewshire
Clare Galbraith Childcare First – Hillview Nursery, Renfrewshire
Michelle Goodwin Childcare First Hillview Nursery, Glasgow
Kelly Hegarty Childcare First, Glasgow
Karen Sheilds Childcare in the Community, North Lanakshire
Diane Hodge Childcare Services Officer, South Ayrshire Council
Shona O’Connor Childcare Strategy Team, Perth & Kinross
Claire Barrie Childminder, Aberdeen 
Carol-Ann Lorimer Childminder, Aberdeenshire
Vicki Noble Childminder, Aberdeenshire
Krisi  Gibson Childminder, Aberdeenshire
Kathyrn Russell Childminder, Angus
Shirley Ogg Childminder, Angus
Nicky Robertson Childminder, Dundee
Fiona Smith Childminder, East Ayrshire
Melanie McBridge Childminder, East Ayrshire
Silvia Maccagnano Childminder, East Lothian
Janet Brent Childminder, East Lothian
Silvia Maccagnano  Childminder, East Lothian
Shona Reynolds Childminder, Edinburgh
Wendy Smith Childminder, Falkirk
Kay Connar Childminder, Grangemouth
Leigh-Anne Henderson Childminder, Grangemouth
Zoe Johnstone Childminder, Highland
Lyndsey Ettles Childminder, Highland
Karen Mackenzie Childminder, Inverness
Laura Diamond Childminder, Midlothian
Gail Mands Childminder, Moray
Helen Stoker Childminder, Perth & Kinross
Helen Stoker Childminder, Perth & Kinross
Emma Wilkinson Childminder, West Dunbartonshire
Sarah Blakely Children & Families Forest Trail, Edinburgh
Jackie Brock Children in Scotland
Elizabeth May  Children’s Health Scotland
Laura Doyle Child’s Play Nursery, Edinburgh
Annie Kubler Child’s Play, Wiltshire
Mel Hollingshead City of Edinburgh Council
Lynn Dickson City of Edinburgh Council
Kerry Moir City of Edinburgh Council
Liz Creelie City of Edinburgh Council
Angeal Blain City of Edinburgh Council
Grant Menzies City of Play, Glasgow
Ian Keane Clackmannanshire Council
    Clermiston Primary School Nursery, Edinburgh
Jennifer Ciarns Clovenstone Primary, Edinburgh
Jade Cuthbertson Clydesdale After School Care, Motherwell
Katherine Atrill Coastguard Club, Portsmouth, England
Fiona Nightingale Cockburnspath Primary School, Scottish Borders
Audrey Holligan Commercial Primary, Fife
Susan Griffin Community Playgroups, West Lothian
Jenny Quin Community Playgroups, West Lothian
Lucy Adair Cookfur Nursery Class, Glasgow
Victoria Hartley Cornerstone Nursery, Perth & Kinross
Mary Cameron Corstorphine Primary School, Edinburgh
Amanda  Edwards Cosy Cottage Nursery, Edinburgh
Mike Brady Countryside Ranger, South Lanarkshire Council
    Coylton Care Club, South Ayrshire
Alan Alcock Craiglockhart ASC, Edinburgh
Carrieanne Donoghue Craigour Park Nursery, Edinburgh
Carrieanne Donoghue Craigour Park Primary School, Edinburgh
Claire Leonard Craigton Primary, Glasgow
Lynne Fulton Crazy Capers Learning, Renfrewshire
Margaret McDonald Crazy Capers Learning, Renfrewshire
Kelly McKim Crazy Capers Learning, Renfrewshire
Fiona Campbell Crazy Capers Ltd, Renfrewshire
Suzanne Christie Creative Classes, Edinburgh
Juliet Robertson Creative STAR, Aberdeenshire
Lisa  Brown Crieff Hydro Kids Club, Crieff, Perth & Kinross
Lynsey Hanson Crieff Hydro Ltd, Perth & Kinross
Myra Anderson Cromar Kids Club, Aberdeenshire
Liann Weir Cross Reach’s Daisy Chain Early Years Project, Glasgow 
Melanie Martin Crossmichael Primary School, Dumfries & Galloway
Roz Stevens  Crossmichael Primary School, Dumfries & Galloway
Claire Allison Crossroads Nursery, Inchture, Perth & Kinross
Jo Guthrie Culduthel After School Club, Highland
Gillian Bell Culture & Leisure, East Renfrewshire
Ross Dunn Culture NL, North Lanarkshire
Christina McGready CultureNL Ltd, North Lanarkshire
Helen Healey Cumbernauld YMCA, North Lanarkshire
Varrie Gray   Cupar After School Club, Fife
Craig Sheehan Dads Club, North Wales
Jennifer Slavin Dalmilling Primary School, South Ayrshire
Susie Manderson Dalmilling Primary School, South Ayrshire
Lorna  Greenan Dirleton Play Group, East Lothian
Christine Leadbeater Dumfries Toy Library, Dumfries & Galloway
Stephanie Wren Dundee and Angus College, Angus
    Dundonald Care Club, South Ayrshire
Sally Hood EA Junior School, Edinburgh
Beatrice Merrick Early Education UK
Babs Bell Early Steps Nursery, West Lothian
Jean Carwood-Edwards Early Years Scotland
Linda Gordon Early Years Scotland
Catherine Johnston Early Years Scotland
Sheena Fraser Early Years Service Manager, East Dunbartonshire Council
Laura Gilbertson Early Years Staff Tutor, South Ayrshire 
Barbara Bowman Early Years, Angus Council
Laura Russell Earthtime For All Ltd, Moray
Sharon Nelson East Ayrshire Community Play Forum
Rose Anson East Ayrshire Community Play Forum
Sharon Nelson East Ayrshire Community Play Forum Volunteer, East Ayrshire
Leizabel Kane East Ayrshire Council
Anne  Dalziel East Dunbarton Education Service, Kirkintilloch
Laura Walker East Dunbartonshire Council
Jennifer Hinshelwood East Dunbartonshire Council
Alison Henry East Lothian Out of School Care Network
Ali Barclay East Lothian Out of School Care Network
    East Lothian Play Association
Kelly  Clarke East Lothian Play Association, East Lothian
Nova Pinfold East of the Sun, West of the Moon, Fife
Jackie Love East Pollockshields Out of School Care, Glasgow
Sheila O’Hara East Renfrewshire Leisure Trust
Fiona Welsh Eastmuir Primary School, Glasgow
Angela Lucey Echline Nursery, Edinburgh
Alice Burnhill Echline Nursery, Edinburgh
Sarah Stirton Echline Nursery, Edinburgh
Heather Croan Echline Nursery, Edinburgh
Louise Carlisle Echline Nursery, Edinburgh
Angela Donald Echline Nursery, Edinburgh
Rachel Anderson Echline Nursery, Edinburgh
Angela Lucey Echline Primary School, South Queensferry
Alison Brown Eddleston Out of School Club, Midlothian 
Shona McInally Edible Estates, Edinburgh
Jane Stevenson Edinburgh College, Edinburgh
Maxine Beahan Edinburgh College, Edinburgh
Rosemarie Peebles Edinburgh College, Edinburgh
Joanne  Stewart Edinburgh College, Edinburgh
Sarah Nicoll  Edinburgh College, Edinburgh
Rachel Swan  Edinburgh College, Edinburgh
Alice  Saville Edinburgh College, Edinburgh
Eilidh Carol Edinburgh College, Edinburgh
Beata Fitzryk Edinburgh College, Edinburgh
PoLing Lee Edinburgh College, Edinburgh
    Edinburgh Play Rangers: Smart Play Network, Canongate Youth, North Edinburgh Arts and YMCA Edinburgh
    Edinburgh Young Carers Project, Edinburgh
Anne Dalziel Education Department, East Dunbartonshire Council
June  Walls Education Improvement and Support Unit, East Renfrewshire Council
Julie Woolfries Education Primary, Glasgow
Joanna Harding Edzell Nursery, Edinburgh
Leanne Campbell Elphinstone Primary, East Lothian
Carol  Coia Enable Scotland
Graeme Fitzsimmons Enable Scotland
Kerry Butler Enchanted Forest Nursery, North Lanarkshire
Julianna Cockburn Enterprise Childcare, Inverclyde
Wendy Keniston Erskine Stewart Melville School, edinburgh
Adrian  Clark Evanton Wood Community Company, Inverness
Lynne James Falkirk Community Trust Libraries, Falkirk
Angela Clark Falkirk Council
Pauline Kenny Families First, North Lanarkshire
Lisa Haggerty Family and Community Development, West Lothian
Anne  Donoghue Family and Community Development, West Lothian
Helen Stewart Family and Community Development, West Lothian
Nicky Gow Family and Community Development, West Lothian
Kelly Dickson Family and Community Development, West Lothian
Salena Begley MBE Family Fund Scotland
Gillian Page Family Support Worker, Fife Council, Fife
Vicky Richardson Fenton Barns Nursery, East Lothian
Colin Rennie Fields in Trust Scotland
Yvonne Nellies Fife Childcare Services, Fife
Jacqueline Fleming Fife College
Heather Underwood Fife College – Childcare Student
Kirsty Strachan Fife Council
Sharon Faulkner Fife Council
Audrey Holligan Fife Education, Fife
Kathyrn Miller Fife Gingerbread
Wilson MacDuff Fife Gingerbread
Sharon McAree Firpark Primary School, Motherwell
Lesley Tavendale First 4 Kids, Falkirk
Jan Howden First hand Lothian, Edinburgh
Marjorie Robson First Nursery, Scottish Borders
Judith Rae Fledgings Childminding Service, Fife
Judith Rae Fledglings Childminding Services, Dunfermline, Fife. 
Nicola McMurdo Flowerbank Early Childhood Centre, East Ayrshire
Sarah Barclay Flowerpots Childcare, Aberdeenshire
Joni MacKay Forest School Leader, Glasgow
Melanie  Duffy Forgandenny Primary School, Perth & Kinross
Victoria Mack Fountainhall Nursery, Scottish Borders 
Michael Duthie Four Seasons Nursery, Perth
Deborah Coulter Foxbar Library, Paisley
Anne-Marie Makin Freelance Trainer, Perth & Kinross
Anne Watmough Friends of the Birnie, Highlands
Susan Brown Fun Lodge After School Care, Glasgow 
Wilkins Tracey Fusion Childcare Services, Harpenden
Wilkins Abbey Fusion Childcare Services, Harpenden
Gray Jacqueline Gap Childcare Services, Glasgow
Jane Bain Gargurnnock Play Group, Falkirk
Denise Kelly Getting Better Together, North Lanarkshire
Marjory  Bradley Giffnock Nursery Class (Giffnock Primary School, East Renfrewshire)
Gary McFadden Gingerbread, Fife
Stephen McDermott Glasgow Life
Hazel Wallace Glenbervie Kindergarden, Falkirk
Fiona McKenzie Glyemuir ASC, Edinburgh
Jenny Shek Goodlyburn Primary School, Perth
Jayne Grubb Gracemount Nursery, Edinburgh
Louise Barr  Grange Primary School, Falkirk
Paula Cookson Green Aspirations Scotland CIC
Caroline Barnes Greendykes Early Years Centre, Edinburgh 
Jackie Vural Greener Kirkcaldy, Fife
Conor Stredder Guildford Borough Council Playrangers, England
Helen Bonnar Gullane After School Club, East Lothian
Bonnar Helen Gullane After School Club, East Lothian
Janet Bell GX Club and Glenbervie Kindergarden, Falkirk
Liz McDonald Hammys Out of School Care, Inverclyde
Sarah Lemmon Hanover Street School, Aberdeen
Gillian Forbes Hanover Street School, Aberdeen
Louise James Happy Healthy Happy, Glasgow
Kerry Geddes Happyhansel Primary School, Early Years, Shetland
Evelyne Brownwright Hawthorn Children and Families Centre, Midlothian
Gwen Galbraith Hayburn Park Association, Glasgow
Amy Siobhan Joss Health Play Specialist & Relax Kids Coach, West Lothian
Cheryl Vernel Healthy n Happy CDT, South Lanarkshire
Louise James Healthy n Happy CDT, South Lanarkshire
Christine Baillie Healthy Valleys, Lanark
Christine Foster Healthy Valleys, South Lanarkshire
Michelle Armstrong Hearts and Minds, Edinburgh
Heather Keith Heather Keith Childminding, Highland
Diane Irving High School of Dundee, Dundee
Holly Roberston High School of Dundee, Dundee
Emma Law Highland Council
Hilary Piercy Hilary Piercy’s Childminding Service, Scottish Borders
Carol  Brown Hillwood Primary School, Edinburgh
Kirsty Ferguson Holmston Out Of Skool Club, South Ayrshire
Iain Cameron Holy Corner Community Group, Edinburgh
Liz Kerr Holy Cross Nursery Class, Glasgow
Anne Benzie Holy Cross Primary School, Edinburgh
Elaine Morrison Home School Partnership, South Lanarkshire Council
Sam Baird Home Start, Edinburgh
Cate Garrow Home-Start Kincardine, Fife
Kay McLeary Home-Start Levenmouth, Fife
Aileen Binner Home-Start Lorn, Oban
Becky Choat Home-Start South West, Edinburgh
    Home-Start Wigtownshire, Dumfries & Galloway                                      
    Home-Start, East Fife
Erika Copland Home-Start, Orkney
Hannah Blair Home-Start, Perth
Fiona Ansdell Hyndland After School Club, Glasgow
Patrick  Morrison Hyndland ASC, Glasgow
Fiona Doring Impact Arts, Glasgow
Jenny Coxon Impact Arts, Glasgow
Paul McIlvenny Include Me 2 Club, East Renfrewshire
Jo  Talbot Inclusive Play, Edinburgh
Tracey MacDonald Independent Supporter
Sarah Laing Independent Supporter
Seonaid Moir Independent Supporter
Amy Siobhan Taylor Independent Supporter
Tarun Varma Independent Supporter
Michelle Wood Independent Supporter, Dumfries & Galloway
Stacey Marko Independent Supporter, East Lothian
Rose McDonald Independent Supporter, East Lothian
James Aitken Independent Supporter, Edinburgh
Alan Rees  Independent Supporter, Edinburgh
Kirsty Wilson Independent Supporter, Edinburgh
Sascha MacLeod Independent Supporter, Edinburgh
Karen Black Independent Supporter, Edinburgh
June Savage Independent Supporter, Edinburgh
Nicola Lyall Independent Supporter, Edinburgh
Ashley Rogers Independent Supporter, England
Margaret McLelland Independent Supporter, Glasgow
Alison McGory Independent Supporter, Glasgow
Agnes McCarthey Independent Supporter, Glasgow
Carly  Martin Independent Supporter, Glasgow
Kim Tewnion Independent Supporter, Highland
Jenny Pow Independent Supporter, Midlothian
Morven McDonald Independent Supporter, Perth & Kinross
Elisabeth Kelly Independent Supporter, Scottish Borders
Lynn McClory Independent Supporter, West Lothian
Lesley Spence Independent, Orkney  
Joanne Urqhuart Individual Supporter, East Lothian
Loreen Pardoe Individual Supporter, East Lothian
Suzanne Christie Individual Supporter, Edinburgh
Sarah Laing Innerwick Primary & Nursery School, East Lothian
Sarah Laing Innerwick Primary & Nursery School, East Lothian
Emma Hood Innerwick Primary & Nursery School, East Lothian
Lynne Baillie Innerwick Primary & Nursery School, East Lothian
Rachel Cowper Inspiring Scotland
Morag Pavich Inspiring Scotland
Margaret Westwood International Play Association
Katie Henderson Islesburgh OOSC, Shetland
Izzie Chappell Izzie’s Creative Outdoor Learning, Edinburgh
Leighanne Shanley James Gillespie’s Nursery, Edinburgh
Karen Johnstone Johnshaven School, Angus
Anne Dick Jordanhill Out of School Service, Glasgow
Lorna MacGregor Jordanhill School, Glasgow
Jill Waldie Just Play, Angus
Karen Wynne Karen’s Little Angels
Cathy McNellis Kelly Street Nursery, Inverclyde
    Kidzcare, Edinburgh
Sarah-Louise Getty Kinneil Early Years Campus, Falkirk
Stacey Hall Kinneil Early Years Campus, Falkirk
Helen Forsyth Kinneil Primary School and Early Years Campus, Falkirk
Leitch Martine Knightswood Primary, Glasgow
Heidi MacFarlane Lamash Early Years Class, North Ayrshire
Alice Kourkoulou  Lanarkshire Childcare Services (Scotland), North Lanarkshire
Margaret Brown Lanarkshire Childcare Services (Scotland), North Lanarkshire
Joan  McKay Langlee Support Centre, Langlee Primary School, Galashiels
Donna Lee Lanthorn Association, West Lothian
Laura Bennie Laura’s Little Treasures, Falkirk
Angela Wallace Lauriston Nursery, Perth & Kinross
Jill  Wareham Law Primary School & North Berwick Nursery School, North Berwick
Elaine Quinn Leader of Early Learning, Glasgow City Council
Seonaid Stallan Leaders of Early Learning, Glasgow
Jacqui  Glasgow Leaps & Bounds Nursery, Edinburgh
Lorna Jack Lecropt Nursery, Bridge of Allan
Averil Anderson Leisure and Culture, Dundee
Valerie Ogilvie Letham OOSC, Angus
Valerie Agnew Liberton After School Club, Edinburgh
Virginia Radcliffe Licketyspit Theatre Company, Edinburgh
Radcliffe Virginia Licketyspit Theatre Company, Edinburgh
Heather McGill-Crawford LINKES, Glasgow
Susan Mackaskill LINKES, Glasgow
Carol Guthrie Linnvale Primary, Dunbartonshire
Laura McIntosh Linthaugh Nursery School, Glasgow
Katy Walker Little Acorns, Ayrshire
Emily  Hamalainen Little Acorns, Ayrshire
Karen Diamond Little Einsteins Nursery, Kirkcaldy, Fife
Amanda Wilson Little Reivers Childcare, Berwickshire
Rebecca Simpson Living Streets Scotland
Kirsteen Divers Look Who’s Learning Nursery, Glasgow
Jackie Boyle Lyoncross Nursery, Glasgow
Claire Gordon MACS After School Care, East Renfrewshire
Irene Russell Maddiston Primary, Falkirk
Maggie  Gibson Maggies Childminding Service, South Lanarkshire 
Emma Burns Make Mess Matter, Edinburgh & East Lothian
Pam Farmery Mastick Community Centre, Aberdeen
Glancy Martin Meadownburn Primary School, East Dunbartonshire
Charli Prime Meadownpark Community Provision, East Lothian
Liz Daly Meadowview Early Learning and Childcare Centre, West Dunbartonshire
Andrea McHuchison Meiklewood Nursery and After School Care, Glasgow
Danielle Paterson Melrose Primary School, Scottish Borders
Lauren Walker Mid Calder Primary School, West Lothian
Jackie Davidson Midlothian Sure Start, Midlothian
Diane Forbes Milltimber Out of School Club, Aberdeen City
Claire Livingston Milltimber Playgroup, Aberdeen
Felcity  Neyme Mini French, Edinburgh 
    Mini French, Fife
Sharon Kane Mini Me Yoga Ambassador, South Ayrshire
Sarah Higgins Moffat Early Years Campus
Lynsey Sneddon Moffat Early Years Campus, Edinburgh
Lorraine  Kirkwood Monkey Puzzles Glasgow Central
    Mossblown Care Club, South Ayrshire
Claire Jagger Mosstodloch Primary School, Moray
Stephen Somerville Movement Park, Glasgow
Tavish Scott MSP MSP (Shetland, Scottish Liberal Democrat) 
Mandy Tulloch Mud Pies, Aberdeen
    Muirhead Care Club, South Ayrshire
Lynda Horton Muirhouse Development Group, Edinburgh
Ali Haden Murrayburn Primary, Edinburgh
Ian Goodman MyParkScotland
Kate Coutts Nesting Primary School, Shetland
Angela  Kerr Netherlee Nursery Class , East Renfrewshire
Tracy Whitley New College Lanarkshire, North Lanarkshire
Heather Dunn Newtongrange ASC, Midlothian
Alistair Mitchell  NG Homes, Glasgow
Lesley Mackenzie NHS Forth Valley
Marie Anne Smith NHS GGC Children & Families, South Lanarkshire
Ruth Johnston NHS Health Scotland
Lynsey Reid NHS, West Dunbartonshire
Adelle Taylor Ninewells Nursery, Dundee
Kate Wimpress North Edinburgh Arts, Edinburgh
Joanne  McArthur North Edinburgh Arts, Edinburgh
Jon Mackie North Edinburgh Childcare, Edinburgh
Victor  Quested North Edinburgh Childcare, Edinburgh
Audrey Holligan North Queensferry Primary, Fife
Michaela Barr North United Communities, Glasgow
Diane McKendrick North United Communities, Glasgow
Terri Harrison Nurture Nature, Aberdeen
Sue Nicholson Oban Library, Argyll & Bute
Jacqui Frame Off Grid Kids, East Renfrewshire
Alasdair Cameron Ogahan Dhun Eideann, Edinburgh
Tara Rankin Òganan Ghlaschu, Glasgow
Cathy Shields OLA Out of School Care, Glasgow
Lorna Jack Old Doune Road Nursery, Bridge of Allan, Stirling
Craig Thomson Operation Play Outdoors, Glasgow
Alan Cairns Orbison YMCA, East Lothian
Sandra Markay Orchard Grove Kindergarten, Glasgow
Lesley Spence Orkney Library & Archive, Orkney
Joanne  Laidlaw OSCARS Childcare, Edinburgh
Joyce Weir OSCARS, Edinburgh
James Ward Our Place Our Families, Renfewshire
Alex Lockhart Outdoor Cleghorn, Lanark, South Lanarkshire
Esther Gooch Outdoor Woodland Learning School (OWLS), Aberdeenshire
Jackie Meager Outlet Play Resource, South Lanarkshire
Martin Gillett Oxford Play Association, England
Louise Mercer Oxgangs Primary School, Edinburgh
Cathy Higgins Oxley Park Academy, Milton Keynes
Angela Costello Parent Action for Safe Play, North Lanarkshire
Julie Atkin Parent Action for Safe Play, North Lanarkshire
Charlene Boyle Parent Action for Safe Play, North Lanarkshire
Keiran Fagan Parent Action for Safe Play, North Lanarkshire
Clare  Simpson Parenting Across Scotland
Eugene Minogue Parkour UK, London
Rhona Dick Parsons Green Primary, Edinburgh
Catherine Whiteside PEACE Childcare, Kilmarnock, East Ayrshire
Janette Gaunt PEEP Practitioner and Nursery Nurse, East Lothian
Kirsty Odie Peerie Foxes, Shetland
    Pencaitland Primary School Parent Council East Lothian
Claire  Gillies Penicuik and District YMCA-YWCA, Midlothian
Lindsay Mann  Pentlands Activity Camps (PAC), Midlothian
Sally Brown Pentlands Activity Camps (PAC), Midlothian
Lee Sheehan Perth & Kinross Council
Rhona Cameron Perth & Kinross Council
Susan Johnstone Perth & Kinross Council
Teri Slorach Perth Autism Support, Perth & Kinross
Sarah Goldsmith PhD Researcher, Glasgow Caledonian University, Glasgow
Laura McLaren Pilton Youth and Children’s Project, Edinburgh
Julie O’Donnell Pirie Park Primary School, Glasgow
Claire Rennie  Pitmedden OOSC, Aberdeen
Lynne Frame PLA, North Ayrshire Council
    Play & Early Intervention Team, East Ayrshire Council
Tammy  Devlin Play & Early Intervention, East Ayrshire Council 
Angela Murray Play & Early Intervention, East Ayrshire Council 
Allison Smith Play & Early Intervention, East Ayrshire Council 
Barry  West Play & Early Intervention, East Ayrshire Council 
Tammy  Burns Play & Early Intervention, East Ayrshire Council 
Martin McMullen Play & Early Intervention, East Ayrshire Council 
Danny Scott Play & Early Intervention, East Ayrshire Council 
Michael McRobert Play & Early Intervention, East Ayrshire Council 
Alex McConnell Play & Early Intervention, East Ayrshire Council 
Evelyn Grant Play & Early Intervention, East Ayrshire Council 
Viv Clelland Play & Early Intervention, East Ayrshire Council 
Newman Nicola Play 4 All, Inverclyde
Maria  Malcolm Play Alloa, Alloa
Meynell Walter Play and Playwork Limited, Eastbourne
Mary Hatch Play and Sports Ltd, Glasgow
Lesley Birney Play Borders, Scottish Borders
Lee Sheehan Play Development Worker, Perth & Kinross Council  
Susan McIntyre Play Midlothian 
Polly  Jarman Play on Pedals, Glasgow
Steve Nicoll  Play on Wheels Angus
Steve Nicoll  Play on Wheels Dundee
Christine Thompson Play Out of School Care, East Kilbride
Glenn Denny Play Practitioner, Highland
Simon Knight Play Scotland Board Director
Dr John McKendrick Play Scotland Board Director
John Cleary Play Scotland Board Director
Dr Simon Knight Play Scotland Board Director
Paul  Liddell Play Scotland Board Director
Tanny Stobbart Play Torbay, England
Rhonda Philips Playbase, Midlothian
Lisa O’Connor PlayBoard NI
Shazia Malik Playland Glasgow
Lesley-Anne Livesey PLUS (Forth Valley) Ltd, Stirling
Rhianna Anderson Plus Forth Valley, Stirling
Lorna McGuire Port of Menteith Parent Council, Port of Menteith, Stirling
Lauren Martine Portlethen Out of School Club, Childcare Strategy, Aberdeenshire
Michaela Collins Possibilities for Each and Every Kid (PEEK), Glasgow
    Post Adoption Central Support, Stirling
Clare Anderson Preschool Academy, North Lanarkshire
Carole  Galloway Prestonpans OOSC, East Lothian
Kirsty Pacitti Priestfield House Nursery, Edinburgh
Christopher Orr Professional Learning Academy, North Ayrshire
Elizabeth Dewar Project 31, South Lanarkshire
Johnny Steele Quarriers, Edinburgh
Jamie Ballentine Queens Cross Housing Association, Glasgow
Leigh-Anne Elliott Rathbone Training, Glasgow
Sarah Russell Rattray Primary School, Perth
Claire Hunter Red Harbour Events, Edinburgh
Ann Marie Todd Reidvale Adventure Play Association Ltd ( R.A.P.A.), Glasgow
Lyndsay Jones Renfrewshire Council
Laura Morris Renfrewshire Council
Gail Bryan Renfrewshire Council
Lorraine  Harper   RHC NHS GGC, Glasgow
Kayleigh Sinclair Riverside Primary School, Stirling
Rachel Avery Roots and Shoots Highland Learning, Highlands
Mags MacNeil Rosemount Lifelong Learning, Glasgow
Rosie Mapplebeck Rosie Stories, Scotland
Joanna Dove Royal Zoological Society of Scotland
Tina Biaicem Ruchazie Parish Church, Glasgow
Ann Marie Jamieson Sacred Heart Primary School, Falkirk
Andrea Davis Sarah Lawrence College, New York
Ingrid Devine Scallaway Pre-School, Shetland
Thomas Hawick Scallaway Pre-School, Shetland
Ogla Inkster Scallaway Pre-School, Shetland
Rachel Rosie Scallaway Pre-School, Shetland
Georgia Armour Scallaway Pre-School, Shetland
Sonia Inkster Scalloway Youth Centre, Shetland
Ruth  Gauld Scamps Out of School Care Ltd, Aberdeen
Nita O’Brian Scamps Out of School Care Ltd, Aberdeen
Jane Keir Scamps Out of School Care Ltd, Aberdeen
Simona Luzanskyte Scamps Out of School Care Ltd, Aberdeen
Lauren Pirie Scamps Out of School Care Ltd, Aberdeen
Amanda Cran Scamps Out of School Care Ltd, Aberdeen
Catherine McKay Scaraway Nursery School, Glasgow City Council
Yvonne Manning School Library Service, Falkirk Council
Louise McKie School of Education, University of the West of Scotland
Diane Forbes Schools Out West Lothian
Margaret Graham Schoosh Club, Edinburgh
Lucy Gallagher Sciennes Primary, Edinburgh
Corinne Watt Scottish Attainment in Action, Scotland
    Scottish Attainment in Action, Scotland
Kirsty Sinclair Scottish Book Trust, Edinburgh
Emma Dunn Scottish Book Trust, Edinburgh
Andra Iulian Scottish Book Trust, Edinburgh
Shelagh Considine Scottish Government
Russell Clegg Scottish Historic Buildings Trust
Rebecca Boyle Scottish Learning Group, Edinburgh
Irene Audian Scottish Out of School Care Network, Scotland
Clare Adamson MSP Scottish Parliament
Tom Arthur MSP Scottish Parliament
Claire Baker MSP Scottish Parliament
Jeremy Balfour MSP Scottish Parliament
Michelle Ballantyne MSP Scottish Parliament
Colin Beattie MSP Scottish Parliament
Neil Bibby MSP Scottish Parliament
Miles  Briggs MSP Scottish Parliament
Alexander Burnett MSP Scottish Parliament
Finlay Carson MSP Scottish Parliament
Peter Chapman MSP Scottish Parliament
Willie Coffey MSP Scottish Parliament
Alex Cole-Hamilton MSP Scottish Parliament
Maurice Corry MSP Scottish Parliament
Bruce Crawford MSP Scottish Parliament
Ruth Davidson MSP Scottish Parliament
Ash Denholm MSP Scottish Parliament
Bob Doris MSP Scottish Parliament
James  Dornan MSP Scottish Parliament
Kezia Dugdale MSP Scottish Parliament
Linda  Fabiana MSP Scottish Parliament
Neil  Findlay MSP Scottish Parliament
John Finnie MSP Scottish Parliament
Kate Forbes MSP Scottish Parliament
Murdo Fraser MSP Scottish Parliament
Kenneth Gibson MSP Scottish Parliament
Jenny Gilruth MSP Scottish Parliament
Maurice Golden MSP Scottish Parliament
Christine Grahame MSP Scottish Parliament
Iain Gray MSP Scottish Parliament
Ross Greer MSP Scottish Parliament
Jamie Halcro Johnston MSP Scottish Parliament
Emma Harper MSP Scottish Parliament
Patrick Harvie MSP Scottish Parliament
Clare Haughey MSP Scottish Parliament
Daniel Johnson MSP Scottish Parliament
Alison Johnstone MSP Scottish Parliament
Alison Johnstone MSP Scottish Parliament
James  Kelly MSP Scottish Parliament
Liam Kerr MSP Scottish Parliament
Bill  Kidd MSP Scottish Parliament
Richard  Leonard MSP Scottish Parliament
Richard Lochhead MSP Scottish Parliament
Richard Lyle MSP Scottish Parliament
Angus MacDonald MSP Scottish Parliament
Gordon MacDonald MSP Scottish Parliament
Fulton MacGregor MSP Scottish Parliament
Rona Mackay MSP Scottish Parliament
Ben Macpherson MSP Scottish Parliament
Ruth Maguire MSP Scottish Parliament
Gillian Martin MSP Scottish Parliament
John Mason MSP Scottish Parliament
Tom Mason MSP Scottish Parliament
Liam McArthur MSP Scottish Parliament
Ivan McKee MSP Scottish Parliament
Christina McKelvie MSP Scottish Parliament
Stuart McMillan MSP Scottish Parliament
Ben McPherson MSP Scottish Parliament
Margaret Mitchell MSP Scottish Parliament
Edward Mountain MSP Scottish Parliament
Willie Rennie MSP Scottish Parliament
Gail  Ross MSP Scottish Parliament
Anas Sarwar MSP Scottish Parliament
Tavish Scott MSP Scottish Parliament
Tavish  Scott MSP Scottish Parliament
John  Scott MSP Scottish Parliament
Graham  Simpson MSP Scottish Parliament
Elaine Smith MSP Scottish Parliament
Colin Smyth MSP Scottish Parliament
Stewart Stevenson MSP Scottish Parliament
Kevin Stewart MSP Scottish Parliament
Alexander Stewart MSP Scottish Parliament
Maree Todd MSP Scottish Parliament
David  Torrance MSP Scottish Parliament
Annie  Wells MSP Scottish Parliament
Sandra White MSP Scottish Parliament
Brian Whittle MSP Scottish Parliament
Kirsty Strachan Scout Association, Scotland
Janis McCulloch Scouts Scotland 
Emma Orphant Seahorse Nursery, East Lothian
Suzanne Mitchell Seahorse Nursery, East Lothian
Emma Murphy Second 2 Mum Childminders, East Lothian
David Murphy Second 2 Mum Childminders, East Lothian
Margaret Clark Senior Health Promotion (EY), NHS Lanarkshire
Cathy Mary Finlayson Sgoil Araich Bhreascleit, Breasclete School, Isle of Lewis
Katie MacDonald Sgoil Araich Shiaboist, Comhairle nan Eilean Siar 
Anne  Graham Sgoil Bhaile a’ Mhanaich, Comhairle nan Eilean Siar
Meghan Clark Sgoil-àraich Taobh na Pàirce, Edinburgh
Rachel Macleod Shetland College UHI
Susan Menary Shetland College UHI
Becky Robertston Shetland Family Services at the Bruce Family Centre, Shetlands
Sean  Harnett Shetland Island Council
Nicola Bowie Shetland Islands Council
Nicola Schelbert SHIP, Perth & Kinross
Karen Morrison Siblings Together and Reunited (STAR)(SCIO), Scotland 
Raymond Branton Simply Play, West Lothian
Margaret Green Simply Play, West Lothian
Brian Weir Simpson Primary School & Nursery Class, West Lothian
Vicky  McPhail Sinclair Nursery, Glasgow
Janet Wells Small & Tall Childcare, Scottish Borders
Aimee Hunt Smart Play Network, Edinburgh
Mar Sanchez Smart Play Network, Edinburgh
Deborah McLeod Smart Play Network, Edinburgh
Megan Houchin Smart Play Network, Edinburgh
Jodie Reeser Social Work, East Ayrshire
Yvonne Milligan Social Work, East Ayrshire
Aileen Geddes Social Work, North Lanarkshire Council
Laura Cox Social Work, North Lanarkshire Council
Alison Thompson South Ayrshire Council
Rhona Sturgeon South Ayrshire Council
Stephanie Green South Ayrshire Council
Renee Gillan South Ayrshire Libraries
Jayne Clark South Lanarkshire College
Shone Keyes South Lanarkshire College
Michelle Moffat South Lanarkshire Council
Kim Thomas South Lanarkshire Leisure and Culture 
Hazel Leggate Specialist Support Teacher, South Lanarkshire Council
Eleanor Yorkston Specialist Support Teacher, South Lanarkshire Council
Judith Hutton Springfield Primary School, Linlithgow, West Lothian 
Eileen Feeley St Charles Primary School, South Lanarkshire
Victoria Jones St Columba’s Junior School, Inverclyde
Rachel Smith St David’s Primary RC Primary, Edinburgh
Lisa Nettleton St George’s School for Girls, Edinburgh
Lynn Taylor St Gerard’s Nursery School, Motherwell
Laura Creney St John’s RC Primary, Edinburgh
Anne Marie Dougan St Joseph Primary, Inverclyde
Carol-Ann Fraser St Leonard’s Primary and Nursery School, Fife
Ashley Johnston  St Margaret’s Primary School, Falkirk
Susan Ryan St Martin’s Primary School and Nursery, East Lothian
Tracey Newlands St Mary’s Nursery Class, Renfrewshire
Margaret McLelland St Mirin’s ASC, Glasgow
Patricia Kelly St Mirin’s Out of School Club to Play, Glasgow
Patricia Kelly St Mirin’s Out of School Club, Glasgow
Margaret Merry St Ninians Primary School, Edinburgh
Isabel Brown St Peters Primary School, Edinburgh
Linda Murray St Peters Primary School, Scottish Borders
Cathy Mady St Peters Primary School, Scottish Borders
Paula Grant St Rose of Lima Primary School, Glasgow
Sandra McKinnon St Sylvester Primary School, Highland
Frances Doran St Thomas Playgroup, Glasgow
Rhona Matheson Starcatchers, Edinburgh
Heather Armstrong Starcatchers, Edinburgh
Irene Harle Stay and Care Childcare, Angus
Karen Sweeney Step by Step Nursery, Glasgow
Clara  Massie Stepping Stones North, Edinburgh
Susan West Stirling Play Services, Stirling Council
Frances Conway Stirling Play Services, Stirling Council
Mairi Ferris Stramash Social Enterprise, Argyll & Bute
Kate  Hunter Stramash Social Enterprise, Argyll & Bute
Brenda  Milne Strathburn Park Playgroup, Aberdeen
Christina McMellon Strathclyde University, Lanarkshire
Nicola Brown Student, Childhood Practice, East Lothian
Danielle Mackay Student, Dundee
Patricia Carrigan Student, Perth & Kinross
Kay Johnstone Student, Shetland College, Shetland
Melissa Duncan Student, Shetland College, Shetland
Jenna Johnstone Student, Shetland College, Shetland
Maryanne McIlroy Summerston Childcare, Glasgow
Emma Clark Sunnybank Childcare, East Renfrewshire
Vicky Willmott Support for Play and Early Learning in Lanarkshire (SPELL), South Lanarkshire
Loreen Pardoe Support from the Start – Haddington Cluster, East Lothian
Steven Wray Support from the Start – Tranent Cluster, East Lothian
Katy Pollock Support from the Start Dunbar Cluster, East Lothian
Janice Macleod Support from the Start Musselburgh Cluster, East Lothian
Jane Cummings Support from the Start Musselburgh Cluster, East Lothian
Pamela  Martin Support from the Start Musselburgh Cluster, East Lothian
Kate  Nevans Support from the Start North Berwick Cluster, East Lothian
Pam Currie Support from the Start North Berwick Cluster, East Lothian
Sheila Laing Support from the Start Prestonpans Cluster, East Lothian
Nicola Dickson Support from the Start Prestonpans Cluster, East Lothian
Claire Moir Support, Help and Integration in Perthshire (S.H.I.P.)
Baxter Sandra SVQ Assessor, Aberdeen Council
    Symington After School Care, South Ayrshire 
Muir Angie Task Childcare Services, Glasgow
Adele Hegarty Tayport Primary School, Dundee
Ruth  Anderson Teacher, East Dunbartonshire
Mary Cameron Teacher, Edinburgh
    The BIG Project, Edinburgh
Rinske Wassenaar The Children’s Playground Co. Ltd, Wolverhampton
Gerry O’Sullivan The Children’s Playground Co. Ltd, Wolverhampton
Laura Genevieve Jones The Concrete Garden, Glasgow
Leila  Frondigoun The Concrete Garden, Glasgow
Michelle Graham The Cottage Family Centre, Kirkcaldy, Fife
Lesley Patrick The Cottage Family Centre, Kirkcaldy, Fife
Stephen Bullock The Creativity Portal, Edinburgh
Kathyrn  McIntyre The Gowdie Club, West Dunbartonshire
Margon Van Tuyl The Green Team, Edinburgh
    The Green Team, Edinburgh
Emma Rioch The Nurture Nursery, West Lothian
Dawn Mullday The Pitstop Drugs Initiative Group, Angus
Tom Heron The Vinnie Youth Club, West Lothian
Claire Cortese The Wee Childcare Company Ltd, Angus
Claire Cortese The Wee Childcare Company, Angus
Lynsey Anderson The Yard Scotland
Victoria Armour The Yard, Edinburgh
Amanda Macaskill Thornlie Primary School, East Renfrewshire
Audrey  Spence TICTACS After School Service, Glasgow
Heather Munro TIGERS, Glasgow
Elaine Connor TIGERS, Glasgow
Elizabeth Henderson Tigerz ASC, Alness, Highlands
Harry Harbottle Timberplay Scotland Ltd, Scotland
Mark Grimshaw Timberplay Scotland Ltd, Scotland
Martine Nadler Tinies Glasgow Ltd, Glasgow
Lynsey Miller Tinto Nursery, South Lanarkshire
Gayle MacPhail Tinto Nursery, South Lanarkshire
Steven White Tiptoe’s Children’s Nursery, Falkirk
Juliet Harris Together (Scottish Alliance for Children’s Rights) 
Tass Cathy Toryglen After School Service (TASS), Glasgow
Cathy Thomson Toryglen ASC, Glasgow
Kristina Robb Towerbank ASC, Edinburgh
Louise Gibson Toybox Children’s Centre, Highland
Tracey Eccleson Tracey Eccleson Childcare, North Lanarkshire
Amanda Johnston  Tranent OOSC, East Lothian
Shirley Lamb Tranent OOSC, East Lotthian
Moira  MacDonald Trinity & Victoria After School Club, Edinburgh
Annemarie Robertson Tweedbank Early Learners, Scottish Borders
David Hodson Tweeddale Youth Action, Scottish Borders
Julie  Wasiak  Twinkle Stars Childcare, Dunfermline, Fife
Alix Siddall UK Gravel Ltd, West Yorkshire
Brenda Keatch University of Dundee
Linda Rose University of Dundee
Emma Davidson University of Edinburgh
Louise McKie University of the West of Scotland
Sue Palmer Upstart Scotland
Liane Bauer Urban Pioneers, Edinburgh
Marion Preez Urban Pioneers, Edinburgh
Dr Jenny Wood Urban Planner, Glasgow
Jonathan Clarkson Urbantu Ltd, South Queensferry, Edinburgh
Louise McDonald UWS Student, Renfrewshire
Joyce Morgan VANI, North Lanarkshire
Stephanie Halliday Wallyford Primary School, East Lothian
Gill Webb WCDT, West Lothian
Rory Gascoigne Wee Gems, West Lothian
Naty  Huertas Wee Gems, West Lothian
Diane Young Wee Gems, West Lothian
Christine Mathieson Welly Walkers Childminding,  Aberdeenshire
Isobel Lightbody West College Scotland
Rebecca McCulloch West Dunbartonshire Council
Doris Robertson West Johnston Prefice Centre, Renfrew
Laura West West Lothian Council
Wendy Hardie West Lothian Council
Wendy Kennedy West Lothian Council
Mvairi  Lynch West Lothian Council
Catherine Thomas West Lothian Council
Helena Barrett WHALE Arts, Edinburgh
Lynne Murdoch Whascals CIC, Dumfries & Galloway
Caroll Evans What’s on Inverbervie Community, Aberdeenshire
Malcolm Lowrie Whiteinch Centre, Glasgow
Chloe Kerr Whiteness Primary School, Shetland
Val Peebles Winygoul Primary School, East Lothian
Gwen Galbraith With Kids, Glasgow
Patricia  Ross Woodland Nursery, Renfrewshire
Andrea Muir Woodlands Family Nurture Centre, Fife
Lynne Thorne Wormitt Playgroup, Fife
Ian McLaughlan Youth Scotland
Katie  Brash Youth Worker Volunteer, Midlothian
Emily  Beever YouthLink Scotland